vajinismus parmak egzersizi

Vajinismusun nedenlerinden kelime eden doktorlar, tedavisi üzerine konuştu. Vajinismusun oldukça yaygın olduğunu dışa vurum eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, psikolojik bozukluktan kaynaklanan seksüel işlev bozukluğudur okunuşu toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden kelam eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler cinsî ilişkiye giremiyorlar. İlişkide ancak müddet her madde yolunda gidiyor. sırasında olarak ilişkinin olacağı o lahza geldiği çağ bayan korkuyor, endişeleniyor fazla sağlam kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor okunuşu eşeysel bağlantı olmasına izin etmiyor yahut bunun biraz daha gelecek sadece aşaması bayan bacaklarını açabiliyor” diyerek konuştu.

Bu durumun birleşik anatomik bozukluktan değil, ruhsal birleşik durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin vahim korkuları okunuşu kaygıları oluyor. aynı panik atak durumu yaşıyorlar” diye konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun dayanıklı çok sebebi olabileceğini söyleyerek bunları şöyle sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi ananevi toplumlarda fazla daha seçenek görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik kadın özgü ‘aman dingin yapma, aman bununla alakadar yalnız madde duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri söylenti konusu. bayan evlilik çağına gibi ‘kendimi korumalıyım’ sanarak düşünüyor. yayımcı evlendikten sonrası özgü gene çok toplumumuzda farklı bölgelerde değişik gelenekler var. Kadına, ‘Sen artık evleniyorsun, kocan var, kocanla cinsel ilişkiye gireceksin, arz yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. Daha geçmiş zaman ‘aman bacağını açma, aman etek giydin çok uyanıklık et’ denen kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. bağımlı kadın yıllarca bu bikir zarını savunmak gibi programlanmış yalnızca o sıra bu söylenenle yanında bir değişiklik olmuyor. Ondan sonrasında da bu eziyet yaşanıyor okunuşu ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, sosyal baskının sayılmazsa yaşanan eşeysel tacize uğrayan, hakeza benzer deneyimi çevresinden duyan, çok eşeysel ilişki hikayesini duyan veya partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel danışmanlık terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin eşeysel müşavirlik terapisi ile muhtemel olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kesinlikle bizatihi geçen aynı hâl değil. Çiftler evlenmeden önce evet da vajinismus probleminden aksi hâlde eşeysel müşavirlik hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel ve davranışsal terapi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu dönem çiftlerdeki sorunun yetişkin ancak kısmını çözüyor. Burada genital organ nedir, cinsî münasebet nedir, bekâret zarı nasıldır, bikir zarı kanar mı, ne denli kanar’ gibi konularda bilgilendirme yapıyoruz. Bunlarla ilgili fazla yanlış okunuşu sakat bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk gece bakirlik zarım fazla yırtılacak, çok kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, aha beni acile götürecekler, bana dikiş atacaklar’ diyerek korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri doğruluk değil. tığ bunlarla ilgili doğru bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını kesinlikle ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen inç egzersizleriyle bu sıcaklık çözümlüyoruz. fazla dirençli vaklarda benzer psikolog evet da yalnız psikiyatristten etki almaktan da fayda var.”

Eşlerin birbirine desteği çok önemli

Bu terapi sürecinde eşlerin birbirlerinin yanında siteye git olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi mutlaka birlikte değerlendirmek istiyoruz. Çünkü vajinismus çiftin beraberinde çözmesi gereken aynı durumdur. hareketsiz başına kadının durumu hiçbir dönem değildir. Kesinlikle erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden okunuşu yapmasını beklediğimiz madde yanında olsun, bunu hep beraber çözeceklerine konusunda eşine her devir yanında olacaklarına konusunda itimat versin” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *